Syn w wieku 15 lat - jak go motywować

Syn w wieku 15 lat - jak go motywować

Postautor: SELEKCJA » 23 maja 2012, 8:57

Moich trzech synów w różnym wieku i innych temperamentach. Widzę ewidentny spadek poziomu motywacji u średniego 15 letniego syna. Jest mniej ambitny ale także mimo prób motywowania nie wykazuje zainteresowania żadną dziedzina aktywności społecznej jak i fizycznej. Bardzo proszę o wasze doświadczenia.
SELEKCJA

Re: Syn w wieku 15 lat - jak go motywować

Postautor: Ola » 23 maja 2012, 9:33

A czy Twój syna sypia regularnie? Nastolatkowie mają tendencję do zarywania nocy...Brak snu lub nieregularny sen znacząco obniża motywację. Znam to z własnego doświadczenia.
Ola

Postautor: SELEKCJA » 23 maja 2012, 10:09

Oczywiście masz rację i popieram to stwierdzenie. Tylko jak mam zrobić aby wcześniej zasypiał nie łamiąc elementarnych zasad poszanowania jego prywatności. Nakazy i zakazy w tym wieku niewiele zdziałają - własny przykład też nie bo sam ślęczę po nocach. I koło się zamyka. Nuta pesymizmu wkradła się w dyskusję z mojej strony a ja chciałem jakiejś optymistycznej wizji.
SELEKCJA

Postautor: jolgud » 24 maja 2012, 12:57

Myślę, że w tej sprawie nikt nie udzieli dobrej rady, ponieważ każde dziecko jest inne i inaczej wchodzi w dorosłość. Jest to najgorszy okres w życiu młodego człowieka, sam dobrze nie wie co się z nim dzieje, wszystko wydaje się być bez sensu itd. Moje zdanie jest takie, że jedynie co można zrobić dla dziecka w tym wieku, to uważnie obserwować, starać się zaakceptować, zrozumieć, zaufać, wspierać, uważnie słuchać, dużo rozmawiać, włączać do dyskusji, dalej motywować, a co najważniejsze zapewniać zawsze i wszędzie o swojej miłości i trosce o niego, być cierpliwym, on sam musi dokonać wyboru, co chce w życiu robić, jakimi wartościami się w życiu kierować – jestem pewna, że syn dokona dobrego wyboru, chociaż niekoniecznie zgodnego z oczekiwaniami rodziców a wtedy dopiero nastąpi wzost ambicji i motywacji do działania.
jolgud

Postautor: pako32 » 31 lip 2019, 7:54

na mojego syna podziałał sport, zapisałam go do drużyny koszykarskiej! uwielbia grę z swoimi nowymi kolegami :) ma tylko lekki problem ze stopami, dlatego w domu na co dzień nosi klapki medyczne marki Doktor Leon https://www.drleon.pl/ - polecam odciążają stopy i dają duży komfort :) da się wszystko ze sobą pogodzić - pamiętajcie!
pako32

Wróć do Rodzina